Niedziela, 23.09.2018, imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

Gięcie metali

  • 13.03.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Gięcie metali
Elementy metalowe mają niezliczoną ilość zastosowań – w przemyśle, budownictwie czy motoryzacji. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego jaki wpływ mają niektóre procesy na komfort naszego życia. Oto przykład – czy wiedzieliście, że około 90% samochodowej karoserii jest kształtowanej przy użyciu gięcia metali. Proces ten znany od starożytności stał się obecnie wysoce efektywny i zróżnicowany dzięki bogatemu wyborowi właściwych maszyn i ciągłemu rozwojowi technologii.

Podany wcześniej przykład rodem z przemysłu motoryzacyjnego miał na celu uświadomienie nam jak istotnym ze względu na tworzone produkty jest proces gięcia metali. Jego zastosowanie nie obejmuje wyłącznie motoryzacji, obsługiwane zlecenia obejmują bardzo szeroki zakres branż. Potrzeby i zastosowania są różne i zależą od potrzeb klienta.

Pośród wielu metod obróbki metali, które mają na celu pożądaną i określoną zmianę wymiarów, kształtu czy właściwości fizycznych i chemicznych metalu rozróżniamy grupę procesów określanych skrawaniem, grupę procesów określanych obróbką plastyczną oraz cieplną. Proces, który nas interesuje – gięcie metali – należy do kategorii obróbki plastycznej. Co do zasady gięcie ma na celu trwałą zmianę krzywizny surowca bez zmiany wymiarów poprzecznych. Bezpośrednio, proces gięcia metali może zostać wykonany z wykorzystaniem różnych technologii – na zimno bądź na ciepło (na gorąco).

Nadanie wybranego kształtu poprzez gięcie może przebiegać w różny sposób, dając odmienny efekt. Stosuje się rozróżnienie według kryterium metody nadawania kształtu metalowi - jest to więc między innymi zwijanie, zaginanie, wyginanie. Wspomniane sposoby gięcia wykonywane są zwykle przy użyciu maszyn zwanych prasami. Gięcie na prasach, w zależności od jakości prasy pozwala osiągać niezwykle precyzyjne efekty, ma też mnóstwo zalet jeżeli chodzi o efektywność. W procesie gięcia metalu z użyciem pras uzyskuje się stuprocentową powtarzalność kształtu przy nieograniczonej ilości egzemplarzy. Nowoczesne prasy krawędziowe to obecnie skomplikowane maszyny wyposażone w możliwość sterowania numerycznego. Hydrauliczne prasy mają nacisk od 70 do nawet 500 ton. Do materiałów, które podlegają procesowi gięcia zaliczamy między innymi stal zwykłą, stal czarną, stal nierdzewną błyszczącą, stal nierdzewną szlifowaną, stal kwasoodporną błyszczącą, stal kwasoodporną szczotkowaną, stal transformatorową, stal narzędziową, aluminium, miedź lub mosiądz.

Kolejną metodą gięcia jest walcowanie. Ze względu na sposób rozróżnia się walcowanie poprzeczne ora walcowanie wzdłużne. Metodą gięcia metalu jest również przeciąganie.

Wspominaliśmy już o urządzeniach na których wykonuje się gięcie metalu. Najpowszechniejsze są prasy. Dzięki prasom można metal wygiąć, zagiąć zwinąć czy też wyprofilować, skręcić lub wgiąć.

Kontynuując temat maszyn, w użyciu są również zawijarki (walcarki) do metalu. Oferta obejmuje zwijarki zarówno ręczne jak i hydrauliczne i mechaniczne. Proces nadawania żądanego kształtu – zwinięcia metalu - w tym typie urządzeń odbywa się za pomocą walców lub rolek. Skręcenie metalu uzyskuje się dzięki wykorzystaniu maszyn zwanych skręcarkami. Można również dokonywać gięcia metali w procesie zwanym przeciąganiem. W wyniku przeciągania można uzyskać produkty takie jak kształtowniki czy rury.

Specjaliści podczas procesu gięcia biorą pod uwagę znaczną ilość parametrów, w głównej mierze jednak jest to rodzaju metalu. Nowoczesny park maszynowy i doświadczenie są równie ważne, wybierzcie tych, którzy oprócz doskonałych maszyn mają również doświadczenie i dobrą opinię.

Grupa Tipmedia
Podziel się: